AVX Corporation TAP107K006SRW
TAP107K006SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP107K006SRW
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP107K006SRW.pdf
Availability of TAP107K006SRW
QUANTITY
TAP107K006SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP107K006SRW
Internal Part NumberEIS-TAP107K006SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP107K006SRW
Related LinksTAP107, TAP107K006SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP107K006SRW Details Description
Related parts for TAP107K006SRW
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
PROGRAMMING TOOL FOR STM8 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #4 POLY SULFIDE datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf