AVX Corporation TAP154K035SRW
TAP154K035SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP154K035SRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP154K035SRW.pdf
Availability of TAP154K035SRW
QUANTITY
TAP154K035SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP154K035SRW
Internal Part NumberEIS-TAP154K035SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP154K035SRW
Related LinksTAP154, TAP154K035SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP154K035SRW Details Description
Related parts for TAP154K035SRW
IDC CABLE - MCS10K/MC10F/X datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 78POS datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 84QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375 datasheet.pdf
10-Bit, 170/200/250 MSPS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf