| Internal Part Number | EIS-VE09P00321K-- | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 750 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 459V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 510V | |
| Varistor Voltage (Max) | 561V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 320VAC | |
| Maximum DC Volts | 420VDC | |
| Energy | 45J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | VE09P00321K-- | |
| Related Links | VE09P0, VE09P00321K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor | |
 | 1658620-9 | CONN IDC SOCKET 40POS 15 GOLD | datasheet.pdf | |