AVX Corporation TAP156M025BRW
TAP156M025BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP156M025BRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP156M025BRW.pdf
Availability of TAP156M025BRW
QUANTITY
TAP156M025BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP156M025BRW
Internal Part NumberEIS-TAP156M025BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP156M025BRW
Related LinksTAP156, TAP156M025BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP156M025BRW Details Description
Related parts for TAP156M025BRW
VOLT DETECT IC CMOS 3.4V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 28.5A 2.1 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 5 LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf