AVX Corporation TAP225M025DTS
TAP225M025DTS picture photo
Mfg. Part Number
TAP225M025DTS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP225M025DTS.pdf
Availability of TAP225M025DTS
QUANTITY
TAP225M025DTS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP225M025DTS
Internal Part NumberEIS-TAP225M025DTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP225M025DTS
Related LinksTAP225, TAP225M025DTS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP225M025DTS Details Description
Related parts for TAP225M025DTS
FERRULE INTER SHIELD CHAMP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf