AVX Corporation TAP336K016BRS
TAP336K016BRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP336K016BRS
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP336K016BRS.pdf
Availability of TAP336K016BRS
QUANTITY
TAP336K016BRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336K016BRS
Internal Part NumberEIS-TAP336K016BRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336K016BRS
Related LinksTAP336, TAP336K016BRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336K016BRS Details Description
Related parts for TAP336K016BRS
CONN HOUSING 1POS BLK POWER LOCK datasheet.pdf
REGULATOR 9.00V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf