Nichicon LLS2Z271MELY
LLS2Z271MELY picture photo
Mfg. Part Number
LLS2Z271MELY
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LLS2Z271MELY.pdf
Availability of LLS2Z271MELY
QUANTITY
LLS2Z271MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2Z271MELY
Internal Part NumberEIS-LLS2Z271MELY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2Z271MELY
Related LinksLLS2Z2, LLS2Z271MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2Z271MELY Details Description
Related parts for LLS2Z271MELY
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY 600V 15A ISOPLUS220 datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
7 CCT RAST PWR IDT CONN W/O LTC datasheet.pdf
SCR MODULE DUAL 150A 1800V datasheet.pdf
RES SMD 22KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 65KHZ LATCH 8SOIC datasheet.pdf