AVX Corporation TAP336K025SCS
TAP336K025SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP336K025SCS
Brief Description
CAP TANT 33UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP336K025SCS.pdf
Availability of TAP336K025SCS
QUANTITY
TAP336K025SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336K025SCS
Internal Part NumberEIS-TAP336K025SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336K025SCS
Related LinksTAP336, TAP336K025SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336K025SCS Details Description
Related parts for TAP336K025SCS
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 5.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IL SERIES 2POS PIN SOCKET datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SOCKET,MIN-SPR B-N SN-SN SER-2 datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf