AVX Corporation TAP476M016SCS
TAP476M016SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP476M016SCS
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP476M016SCS.pdf
Availability of TAP476M016SCS
QUANTITY
TAP476M016SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476M016SCS
Internal Part NumberEIS-TAP476M016SCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476M016SCS
Related LinksTAP476, TAP476M016SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476M016SCS Details Description
Related parts for TAP476M016SCS
CONN HEADER 7POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD SOCKET DAUGHTER SOIC datasheet.pdf
IC UNIV SHIFT REGISTER 20DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS 6.00MM NAT datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD datasheet.pdf
MOLEX QSFP OPT CABLE ASSY 26.0M datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3A datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf