AVX Corporation TAP686M010CCS
TAP686M010CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP686M010CCS
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP686M010CCS.pdf
Availability of TAP686M010CCS
QUANTITY
TAP686M010CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP686M010CCS
Internal Part NumberEIS-TAP686M010CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP686M010CCS
Related LinksTAP686, TAP686M010CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP686M010CCS Details Description
Related parts for TAP686M010CCS
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.7A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf