Amphenol Industrial TBF-36-5PSX
TBF-36-5PSX picture photo
Mfg. Part Number
TBF-36-5PSX
Brief Description
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT
Datasheet Download
TBF-36-5PSX.pdf
Availability of TBF-36-5PSX
QUANTITY
TBF-36-5PSX Order Process
Ship out your order
Specifications of TBF-36-5PSX
Internal Part NumberEIS-TBF-36-5PSX
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMS Modified
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)36-5
Shell Size - Insert (Convert To)36-5
Number of Positions (Convert From)4
Number of Positions (Convert To)4
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Housing MaterialAluminum
Housing ColorOlive
Features-
Ingress Protection-
Shielding-
Current Rating-
Voltage Rating500VAC, 700VDC
Orientation (Convert From)X
Orientation (Convert To)X
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBF-36-5PSX
Related LinksTBF-3, TBF-36-5PSX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
TBF-36-5PSX Details Description
Related parts for TBF-36-5PSX
MOSFET N-CH 900V 3.6A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 24QFN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 265KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 790MA 280 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf