ITT Cannon, LLC TBF24-9PSB05
TBF24-9PSB05 picture photo
Mfg. Part Number
TBF24-9PSB05
Brief Description
CONN ADAPTER 2P-2P F-M PNL MNT
Datasheet Download
TBF24-9PSB05.pdf
Availability of TBF24-9PSB05
QUANTITY
TBF24-9PSB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBF24-9PSB05
Internal Part NumberEIS-TBF24-9PSB05
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-5015, CA
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)24-9
Shell Size - Insert (Convert To)24-9
Number of Positions (Convert From)2
Number of Positions (Convert To)2
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
Housing MaterialAluminum Alloy
Housing ColorOlive
Features-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding-
Current Rating135A
Voltage Rating500VAC, 700VDC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBF24-9PSB05
Related LinksTBF24-, TBF24-9PSB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TBF24-9PSB05 Details Description
Related parts for TBF24-9PSB05
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE 127UH SMD datasheet.pdf
MODULE SPM IGBT 10A SPM27-BB datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
WINEMB RT TAG CNT UPGRD (300) datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 640MA 360 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
C/A FO LC VIO MTRJ ZIPCORD SM datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf