Ohmite TBH25P150RJE
TBH25P150RJE picture photo
Mfg. Part Number
TBH25P150RJE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 25W 5% TO220
Datasheet Download
TBH25P150RJE.pdf
Availability of TBH25P150RJE
QUANTITY
TBH25P150RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TBH25P150RJE
Internal Part NumberEIS-TBH25P150RJE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTBH25 "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTBH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height0.630" (16.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBH25P150RJE
Related LinksTBH25P, TBH25P150RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TBH25P150RJE Details Description
Related parts for TBH25P150RJE
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
IC BUS XCVR OCTAL 20-SOIC datasheet.pdf
CA 62.5 24F OFNP MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf