Ohmite TBH25P75R0J
TBH25P75R0J picture photo
Mfg. Part Number
TBH25P75R0J
Brief Description
RES 75 OHM 25W 5% TO220
Datasheet Download
TBH25P75R0J.pdf
Availability of TBH25P75R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBH25P75R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TBH25P75R0J
Internal Part NumberEIS-TBH25P75R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesTBH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBH25P75R0J
Related LinksTBH25, TBH25P75R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TBH25P75R0J Details Description
Related parts for TBH25P75R0J
MOSFET P-CH 20V 1.3A SSOT-3 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V 1505 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 230V datasheet.pdf
OSC XO 31.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM datasheet.pdf