AVX Corporation TBJA106K010LRSB0023
TBJA106K010LRSB0023 picture photo
Mfg. Part Number
TBJA106K010LRSB0023
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
Datasheet Download
TBJA106K010LRSB0023.pdf
Availability of TBJA106K010LRSB0023
QUANTITY
TBJA106K010LRSB0023 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJA106K010LRSB0023
Internal Part NumberEIS-TBJA106K010LRSB0023
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJA106K010LRSB0023
Related LinksTBJA106K0, TBJA106K010LRSB0023 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJA106K010LRSB0023 Details Description
Related parts for TBJA106K010LRSB0023
RES 910 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1.5K OHM 6SIP datasheet.pdf