AVX Corporation TBJB105K035CRSB0000
TBJB105K035CRSB0000 picture photo
Mfg. Part Number
TBJB105K035CRSB0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.0UF 10% 35V 1411
Datasheet Download
TBJB105K035CRSB0000.pdf
Availability of TBJB105K035CRSB0000
QUANTITY
TBJB105K035CRSB0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJB105K035CRSB0000
Internal Part NumberEIS-TBJB105K035CRSB0000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJB105K035CRSB0000
Related LinksTBJB105K0, TBJB105K035CRSB0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJB105K035CRSB0000 Details Description
Related parts for TBJB105K035CRSB0000
BOX STEEL GRAY 6"L X 5"W datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT ROLLER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf