Bourns Inc. 95A1A-A24-A15L
95A1A-A24-A15L picture photo
Mfg. Part Number
95A1A-A24-A15L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
95A1A-A24-A15L.pdf
Availability of 95A1A-A24-A15L
QUANTITY
95A1A-A24-A15L Order Process
Ship out your order
Specifications of 95A1A-A24-A15L
Internal Part NumberEIS-95A1A-A24-A15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series95
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95A1A-A24-A15L
Related Links95A1A-A, 95A1A-A24-A15L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
95A1A-A24-A15L Details Description
Related parts for 95A1A-A24-A15L
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
IC MPU MONITOR 4.5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 3.3V NEG-EN datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS .050" GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
NEST INSERT SOLIS FLAG 2/0AWG datasheet.pdf
TUBULAR TERM 4/0, 1/2 STUD datasheet.pdf
5 METER LM10 EXPANSION CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf