AVX Corporation TBJB106K016CRSB0023
TBJB106K016CRSB0023 picture photo
Mfg. Part Number
TBJB106K016CRSB0023
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Datasheet Download
TBJB106K016CRSB0023.pdf
Availability of TBJB106K016CRSB0023
QUANTITY
TBJB106K016CRSB0023 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJB106K016CRSB0023
Internal Part NumberEIS-TBJB106K016CRSB0023
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJB106K016CRSB0023
Related LinksTBJB106K0, TBJB106K016CRSB0023 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJB106K016CRSB0023 Details Description
Related parts for TBJB106K016CRSB0023
LED INVERT CONE ORG CLR 3MM T/H datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 110VAC 8MM FLUSH RED datasheet.pdf
TEST LEADS MINI-PINCER datasheet.pdf
SW MIN ACT STR SPDT PCB 125V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 850 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Z5U 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf