AVX Corporation TBME107K020LBSB0823
TBME107K020LBSB0823 picture photo
Mfg. Part Number
TBME107K020LBSB0823
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TBME107K020LBSB0823.pdf
Availability of TBME107K020LBSB0823
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBME107K020LBSB0823 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBME107K020LBSB0823
Internal Part NumberEIS-TBME107K020LBSB0823
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBME107K020LBSB0823
Related LinksTBME107K0, TBME107K020LBSB0823 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBME107K020LBSB0823 Details Description
Related parts for TBME107K020LBSB0823
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
MOSFET P-CH 160V 0.5A TO-220 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 26.9"L X 20"W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 10"W datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf