TXC CORPORATION TC-68.000MCD-T
TC-68.000MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-68.000MCD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-68.000MCD-T.pdf
Availability of TC-68.000MCD-T
QUANTITY
TC-68.000MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-68.000MCD-T
Internal Part NumberEIS-TC-68.000MCD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency68MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-68.000MCD-T
Related LinksTC-68.0, TC-68.000MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-68.000MCD-T Details Description
Related parts for TC-68.000MCD-T
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLACK/RED datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.56A 145 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf