TXC CORPORATION TC-74.250MCD-T
TC-74.250MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-74.250MCD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-74.250MCD-T.pdf
Availability of TC-74.250MCD-T
QUANTITY
TC-74.250MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-74.250MCD-T
Internal Part NumberEIS-TC-74.250MCD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-74.250MCD-T
Related LinksTC-74.2, TC-74.250MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-74.250MCD-T Details Description
Related parts for TC-74.250MCD-T
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO 8SOIC datasheet.pdf
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 4A TO263-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.649 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 137 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf