Vishay/Beyschlag TC045090BH25136BG1
TC045090BH25136BG1 picture photo
Mfg. Part Number
TC045090BH25136BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 250PF 10KV R16 NONSTND
Datasheet Download
TC045090BH25136BG1.pdf
Availability of TC045090BH25136BG1
QUANTITY
TC045090BH25136BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC045090BH25136BG1
Internal Part NumberEIS-TC045090BH25136BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTC
PackagingBulk
Capacitance250pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10000V (10kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard, Tabbed
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC045090BH25136BG1
Related LinksTC045090B, TC045090BH25136BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
TC045090BH25136BG1 Details Description
Related parts for TC045090BH25136BG1
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 10-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
IC MODULATOR DELTA-SIGMA 24TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 4COND 12AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT 3POS TIN datasheet.pdf
DSUB 25W3 F SOD G T datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf