Microchip Technology TC1016-3.3VLTTR
TC1016-3.3VLTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1016-3.3VLTTR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70-5
Datasheet Download
TC1016-3.3VLTTR.pdf
Availability of TC1016-3.3VLTTR
QUANTITY
TC1016-3.3VLTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1016-3.3VLTTR
Internal Part NumberEIS-TC1016-3.3VLTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSC70-3L/5L Conductive Die 22/Aug/2013
Qualification Report 17/Dec/2013
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1016-3.3VLTTR
Related LinksTC1016-, TC1016-3.3VLTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1016-3.3VLTTR Details Description
Related parts for TC1016-3.3VLTTR
BOX STEEL OFF WHITE 8"L X 14"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf