Microchip Technology TC1300R-3.0VUA
TC1300R-3.0VUA picture photo
Mfg. Part Number
TC1300R-3.0VUA
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.3A 8MSOP
Datasheet Download
TC1300R-3.0VUA.pdf
Availability of TC1300R-3.0VUA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC1300R-3.0VUA Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1300R-3.0VUA
Internal Part NumberEIS-TC1300R-3.0VUA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1300R-3.0VUA
Related LinksTC1300R, TC1300R-3.0VUA Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1300R-3.0VUA Details Description
Related parts for TC1300R-3.0VUA
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
156 KK BKWY HDR POLZ SQP 16POS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1.05KVDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64"-100' BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf