Vicor Corporation V150B3V3C150BL
V150B3V3C150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3C150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3C150BL.pdf
Availability of V150B3V3C150BL
QUANTITY
V150B3V3C150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3C150BL
Internal Part NumberEIS-V150B3V3C150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3C150BL
Related LinksV150B3V, V150B3V3C150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3C150BL Details Description
Related parts for V150B3V3C150BL
CONV D/A 12BIT 100MSPS 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MALE 45POS SILVER WIRE WRAP datasheet.pdf