Bourns Inc. TC86F-1-202
TC86F-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
TC86F-1-202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
TC86F-1-202.pdf
Availability of TC86F-1-202
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC86F-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC86F-1-202
Internal Part NumberEIS-TC86F-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC86 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.303" x 0.268" Face x 0.279" H (7.70mm x 6.80mm x 7.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC86F-1-202
Related LinksTC86F, TC86F-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC86F-1-202 Details Description
Related parts for TC86F-1-202
RES SMD 32.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN JACK HYBRID R/A .080" PIN datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 5M datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN RECPT datasheet.pdf
SSD SATA 32GB SLC FLASH 2.5" datasheet.pdf