Bourns Inc. TC89P-1-501
TC89P-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
TC89P-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
TC89P-1-501.pdf
Availability of TC89P-1-501
QUANTITY
TC89P-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC89P-1-501
Internal Part NumberEIS-TC89P-1-501
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.453" x 0.346" Face x 0.335" H (11.50mm x 8.80mm x 8.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC89P-1-501
Related LinksTC89P, TC89P-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC89P-1-501 Details Description
Related parts for TC89P-1-501
CABLE CLAMP AMBER 3/8" DIA datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
LED SHUEN 1W HI POWER BLUE SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 720MA 600 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf