Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M4-8-54
TCBN-T1-M4-8-54 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M4-8-54
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 54MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M4-8-54.pdf
Availability of TCBN-T1-M4-8-54
QUANTITY
TCBN-T1-M4-8-54 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M4-8-54
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M4-8-54
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.126" (54.00mm)
Length - Overall2.500" (63.50mm) 2 1/2"
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.189" (4.80mm)
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM4 Thread
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M4-8-54
TCBN-T1-M4-8-54 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M4-8-54
TOOL TESTER COAX CABLE 50/75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX RS232 2.5V 460KBPS 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 22POS datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 6800UH 0.379A 2W THT datasheet.pdf