Cornell Dubilier Electronics TCG112U030G2L
TCG112U030G2L picture photo
Mfg. Part Number
TCG112U030G2L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 30V AXIAL
Datasheet Download
TCG112U030G2L.pdf
Availability of TCG112U030G2L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCG112U030G2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG112U030G2L
Internal Part NumberEIS-TCG112U030G2L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCG
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)169 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.721A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.625" Dia x 2.625" L (15.88mm x 66.68mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG112U030G2L
Related LinksTCG112, TCG112U030G2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG112U030G2L Details Description
Related parts for TCG112U030G2L
DIP CABLE - HDM30H/AE30M/HDM30H datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 2.5V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 30POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE ASSY 1M RJP5 TO RJ45 PLUG datasheet.pdf
BOCUBE B FP 2617 FRNT PNL 2.5MM datasheet.pdf