AVX Corporation TCJD227M004R0025
TCJD227M004R0025 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD227M004R0025
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 20% 4V 2917
Datasheet Download
TCJD227M004R0025.pdf
Availability of TCJD227M004R0025
QUANTITY
TCJD227M004R0025 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD227M004R0025
Internal Part NumberEIS-TCJD227M004R0025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD227M004R0025
Related LinksTCJD227M, TCJD227M004R0025 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD227M004R0025 Details Description
Related parts for TCJD227M004R0025
CONN HEADER 62POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2.7MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 6POS DL .100 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf