Samtec, Inc. TCMD-05-T-12.00-01-N
TCMD-05-T-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
TCMD-05-T-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 2MM 10POS M-F 12"
Datasheet Download
TCMD-05-T-12.00-01-N.pdf
Availability of TCMD-05-T-12.00-01-N
QUANTITY
TCMD-05-T-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of TCMD-05-T-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-TCMD-05-T-12.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCMD
Connector TypeSocket to Plug
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCMD-05-T-12.00-01-N
Related LinksTCMD-05-T-, TCMD-05-T-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCMD-05-T-12.00-01-N Details Description
Related parts for TCMD-05-T-12.00-01-N
IC DAC 16BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
SPECTRUM ANALYZER W/TRACK 3.3GHZ datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 37POS datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf