Samtec, Inc. TCMD-10-S-12.00-01
TCMD-10-S-12.00-01 picture photo
Mfg. Part Number
TCMD-10-S-12.00-01
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 2MM 20PS SGL END 12"
Datasheet Download
TCMD-10-S-12.00-01.pdf
Availability of TCMD-10-S-12.00-01
QUANTITY
TCMD-10-S-12.00-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCMD-10-S-12.00-01
Internal Part NumberEIS-TCMD-10-S-12.00-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCMD
Connector TypePlug to Cable
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCMD-10-S-12.00-01
Related LinksTCMD-10-S, TCMD-10-S-12.00-01 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCMD-10-S-12.00-01 Details Description
Related parts for TCMD-10-S-12.00-01
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf