Microchip Technology TCN75AVUA713
TCN75AVUA713 picture photo
Mfg. Part Number
TCN75AVUA713
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE I2C 8MSOP
Datasheet Download
TCN75AVUA713.pdf
Availability of TCN75AVUA713
QUANTITY
TCN75AVUA713 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCN75AVUA713
Internal Part NumberEIS-TCN75AVUA713
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-40°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeI²C
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Resolution11 b
FeaturesOutput Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution, Shutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±2°C
Test Condition-40°C ~ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCN75AVUA713
Related LinksTCN75A, TCN75AVUA713 Datasheet, Microchip Technology Distributor
TCN75AVUA713 Details Description
Related parts for TCN75AVUA713
IDC CABLE - HKC64H/AE64G/X datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.5A 250 MOHM datasheet.pdf
BATTERY CONTACT W/ WIRE HOLE datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM5005 datasheet.pdf
UNIVERSAL TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
MINI-UHF BULK. RECEPTACLE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf