Toshiba Semiconductor & Storage TCR2BF36,LF
TCR2BF36,LF picture photo
Mfg. Part Number
TCR2BF36,LF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.2A SMV
Datasheet Download
TCR2BF36,LF.pdf
Availability of TCR2BF36,LF
QUANTITY
TCR2BF36,LF Order Process
Ship out your order
Specifications of TCR2BF36,LF
Internal Part NumberEIS-TCR2BF36,LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSMV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCR2BF36,LF
Related LinksTCR2B, TCR2BF36,LF Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TCR2BF36,LF Details Description
Related parts for TCR2BF36,LF
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC OUTLET datasheet.pdf
CONN TERM BLK JUMPER 4 POLE datasheet.pdf
RES 130 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf