Vishay/Dale RN55C6422BRE6
RN55C6422BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6422BRE6
Brief Description
RES 64.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6422BRE6.pdf
Availability of RN55C6422BRE6
QUANTITY
RN55C6422BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6422BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6422BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6422BRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6422BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6422BRE6 Details Description
Related parts for RN55C6422BRE6
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL8024 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf