TXC CORPORATION TD-48.000MCD-T
TD-48.000MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-48.000MCD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-48.000MCD-T.pdf
Availability of TD-48.000MCD-T
QUANTITY
TD-48.000MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-48.000MCD-T
Internal Part NumberEIS-TD-48.000MCD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-48.000MCD-T
Related LinksTD-48.0, TD-48.000MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-48.000MCD-T Details Description
Related parts for TD-48.000MCD-T
FITTING TEE VERTICAL LGRY 4X4" datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf