Cornell Dubilier Electronics TDC476M025WSG
TDC476M025WSG picture photo
Mfg. Part Number
TDC476M025WSG
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TDC476M025WSG.pdf
Availability of TDC476M025WSG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDC476M025WSG Order Process
Ship out your order
Specifications of TDC476M025WSG
Internal Part NumberEIS-TDC476M025WSG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTDC
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.350" Dia (8.89mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeG
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDC476M025WSG
Related LinksTDC476, TDC476M025WSG Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TDC476M025WSG Details Description
Related parts for TDC476M025WSG
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.2GHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 12" datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
INSERT FGG.3B.844. 2COAX+4LV datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf