Ohmite TDH35P300RJ
TDH35P300RJ picture photo
Mfg. Part Number
TDH35P300RJ
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35P300RJ.pdf
Availability of TDH35P300RJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDH35P300RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35P300RJ
Internal Part NumberEIS-TDH35P300RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35P300RJ
Related LinksTDH35, TDH35P300RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35P300RJ Details Description
Related parts for TDH35P300RJ
IC SEQUENCER RESET PB 5V 8-DIP datasheet.pdf
TXRX ETHERNET 3.3V ST 1X9 datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 50A 3PHAS 140V datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.09V 0.65A 8WLCSP datasheet.pdf