Cornell Dubilier Electronics TDL105K050S1C
TDL105K050S1C picture photo
Mfg. Part Number
TDL105K050S1C
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TDL105K050S1C.pdf
Availability of TDL105K050S1C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDL105K050S1C Order Process
Ship out your order
Specifications of TDL105K050S1C
Internal Part NumberEIS-TDL105K050S1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTDL
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" Dia (6.60mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDL105K050S1C
Related LinksTDL105, TDL105K050S1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TDL105K050S1C Details Description
Related parts for TDL105K050S1C
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf