SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands TE10A0503N01
TE10A0503N01 picture photo
Mfg. Part Number
TE10A0503N01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W
Datasheet Download
TE10A0503N01.pdf
Availability of TE10A0503N01
QUANTITY
TE10A0503N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TE10A0503N01
Internal Part NumberEIS-TE10A0503N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesTE10
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.50" H (84.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE10A0503N01
TE10A0503N01 Details Description
Related parts for TE10A0503N01
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED ASSY VERT 3MM HER 635NM datasheet.pdf
RES 8.98M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 15A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf