TDK Corporation TF1028S-801Y2R0-01
TF1028S-801Y2R0-01 picture photo
Mfg. Part Number
TF1028S-801Y2R0-01
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FILTER LINE 0.8MH 2A HORIZONTAL
Datasheet Download
TF1028S-801Y2R0-01.pdf
Availability of TF1028S-801Y2R0-01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TF1028S-801Y2R0-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TF1028S-801Y2R0-01
Internal Part NumberEIS-TF1028S-801Y2R0-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesTF
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance800µH
Current2A
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.142" L x 1.024" W (29.00mm x 26.00mm)
Height (Max)0.472" (12.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TF1028S-801Y2R0-01
Related LinksTF1028S-8, TF1028S-801Y2R0-01 Datasheet, TDK Corporation Distributor
TF1028S-801Y2R0-01 Details Description
Related parts for TF1028S-801Y2R0-01
Connector Header 12 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 2 ISL6405 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 20 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
RCPT MALE PANEL/PCB M12 8/C datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
IGBT 600V 121A 462W MTP datasheet.pdf