Ohmite TFH85P5R10JE
TFH85P5R10JE picture photo
Mfg. Part Number
TFH85P5R10JE
Brief Description
RES 5.1 OHM 85W 5% TO264
Datasheet Download
TFH85P5R10JE.pdf
Availability of TFH85P5R10JE
QUANTITY
TFH85P5R10JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TFH85P5R10JE
Internal Part NumberEIS-TFH85P5R10JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)85W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264
Size / Dimension0.790" L x 0.200" W (20.07mm x 5.08mm)
Height1.030" (26.16mm)
Number of Terminations3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFH85P5R10JE
Related LinksTFH85P, TFH85P5R10JE Datasheet, Ohmite Distributor
TFH85P5R10JE Details Description
Related parts for TFH85P5R10JE
RES SMD 649 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IGBT NPT3 1200V 100A SOT-227B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SHLD NANO MALE RECEPT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf