Vishay/Dale TFPT0603L5600JV
TFPT0603L5600JV picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0603L5600JV
Brief Description
THERMISTOR PTC 560 OHM 5% 0603
Datasheet Download
TFPT0603L5600JV.pdf
Availability of TFPT0603L5600JV
QUANTITY
TFPT0603L5600JV Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0603L5600JV
Internal Part NumberEIS-TFPT0603L5600JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C560
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max75mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0603L5600JV
Related LinksTFPT060, TFPT0603L5600JV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0603L5600JV Details Description
Related parts for TFPT0603L5600JV
CONN SPRING 36POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
PROCESS METER 4-50MA LED PNL MT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.06A 100 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
47UF 35V 5X11 datasheet.pdf