Vishay/Dale TFPT1206L1800JV
TFPT1206L1800JV picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L1800JV
Brief Description
THERMISTOR PTC 180 OHM 5% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L1800JV.pdf
Availability of TFPT1206L1800JV
QUANTITY
TFPT1206L1800JV Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L1800JV
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L1800JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C180
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L1800JV
Related LinksTFPT120, TFPT1206L1800JV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L1800JV Details Description
Related parts for TFPT1206L1800JV
CONN HEADER 60POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5.0MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 6U 8HP VME datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf