FFF TG130160C0J0G
TG130160C0J0G picture photo
Mfg. Part Number
TG130160C0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 45D SOLID
Datasheet Download
TG130160C0J0G.pdf
Availability of TG130160C0J0G
QUANTITY
TG130160C0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TG130160C0J0G
Internal Part NumberEIS-TG130160C0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTG
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TG130160C0J0G
Related LinksTG1301, TG130160C0J0G Datasheet, FFF Distributor
TG130160C0J0G Details Description
Related parts for TG130160C0J0G
IC BACKUP BATT CNTRLR 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LIGHT PIPE SINGLE ELEMENT datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 3 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
MICRO 51 F 72" RBW JACKS datasheet.pdf