Vishay/Sprague TH3A685K016C2600
TH3A685K016C2600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A685K016C2600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TH3A685K016C2600.pdf
Availability of TH3A685K016C2600
QUANTITY
TH3A685K016C2600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A685K016C2600
Internal Part NumberEIS-TH3A685K016C2600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A685K016C2600
Related LinksTH3A685K, TH3A685K016C2600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A685K016C2600 Details Description
Related parts for TH3A685K016C2600
RES 36 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 4A 16-SSOP datasheet.pdf
IC MUX LP 2-INPUT 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A IPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.48K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf