Vishay/Sprague TH3B335K035C3500
TH3B335K035C3500 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B335K035C3500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1411
Datasheet Download
TH3B335K035C3500.pdf
Availability of TH3B335K035C3500
QUANTITY
TH3B335K035C3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B335K035C3500
Internal Part NumberEIS-TH3B335K035C3500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)