Vishay/Sprague TH3C156K010E1800
TH3C156K010E1800 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C156K010E1800
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C156K010E1800.pdf
Availability of TH3C156K010E1800
QUANTITY
TH3C156K010E1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C156K010E1800
Internal Part NumberEIS-TH3C156K010E1800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C156K010E1800
Related LinksTH3C156K, TH3C156K010E1800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C156K010E1800 Details Description
Related parts for TH3C156K010E1800
RES SMD 2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf