Vishay/Sprague TH3C475M025D1600
TH3C475M025D1600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475M025D1600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C475M025D1600.pdf
Availability of TH3C475M025D1600
QUANTITY
TH3C475M025D1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475M025D1600
Internal Part NumberEIS-TH3C475M025D1600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475M025D1600
Related LinksTH3C475M, TH3C475M025D1600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475M025D1600 Details Description
Related parts for TH3C475M025D1600
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC TSSOP8 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4 IN X 250FT BLACK datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 100CPR 4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUTTON/LENS PROJ COLOR WHITE CAP datasheet.pdf
IPD 6.5-2MM SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
ACTUATOR, ROLLER LEVER FOR WL datasheet.pdf
10UF 35V 5X11 85C RAD datasheet.pdf