Vishay/Sprague TH3C475M025E1600
TH3C475M025E1600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475M025E1600
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C475M025E1600.pdf
Availability of TH3C475M025E1600
QUANTITY
TH3C475M025E1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475M025E1600
Internal Part NumberEIS-TH3C475M025E1600
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475M025E1600
Related LinksTH3C475M, TH3C475M025E1600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475M025E1600 Details Description
Related parts for TH3C475M025E1600
CAP MICA 220PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V USP-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM TH datasheet.pdf
4R VER RETN SHROUD 0GP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
LGH 1/2 MLD END LEAD ASY datasheet.pdf
MOD KAPPA TELEMETRY 868MHZ SIL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V 10% X6S 1210 datasheet.pdf